Testosteron je mužský pohlavní hormon, který se vytváří hlavně v mužských pohlavních žlázách a v menší míře také v ženském těle v kůře nadledvin. Pokud se Buňkách plodu během vývoje v děloze matky nachází chromozom Y, začíná se produkovat ve větší míře právě testosteron a ten zajistí, že se vytváří mužské pohlavní cesty a žlázy ze zatím indiferentních gonád. Po porodu se pak množství testosteronu v těle zvyšuje podruhé a poté před pubertou ještě potřetí. Začátek puberty je řízen vnějšími i vnitřními faktory.
Mezi ně patří jednak vystavení exogenním hormonům, ať už třeba z různých hnojiv nebo třeba i z léků během léčby úplně jiných než pohlavních chorob. Mezi vnitřní patří typicky množství tuku (výrazný faktor hlavně u dívek). Pokud množství tělesného tuku není dostatečné puberta se může opozdit. V této době se z určité části mozku začínají vyplavovat jiné působky (také hormony), které působí na již zmíněné buňky Leydigovy ve varlatech. Ty pod tímto vlivem začínají zvyšovat svou aktivitu a množství testosteronu v těle se zvyšuje. Testosteron patří mezi steroidní hormony, vytváří se v buňkách z cholesterolu, který buňka získá buď ze svých vlastních zásob nebo jej vychytá z krve.
Když už se testosteron vytvoří je vypuštěn do krve, kde se musí navázat buď na albumin nebo na SHBG (sex hormon biding globulin). Je zodpovědný za rozvoj mužských sekundárních pohlavních znaků, kam patří vývoj ochlupení, zvětšení podílu svalové hmoty a také zhrubnutí hlasu. Má velice významný vliv na vývoj spermií, a tedy také na mužskou plodnost. Po 50. roku života se u mužů mohou projevit jeho nedostatky, což je způsobena opět různými faktory. Naštěstí existují různé doplňky stravy, které jeho úbytek zmírní a jeho snížení množství v těle nebude tolik patrné. Doplňky jsou dostupné v mnoha verzích. Testosteron tabletky je jedna z nejlepších forem.