Menu Zavřeno

Naše zdravý začíná od dutiny ústní, a proto je nutné se dobře starat o zuby

TROCHA HISTORIE

Zubní kartáček byl poprvé patentován ve druhé polovině 19. století společností HN Wadsworth a odtud začala hromadná výroba.

JAK ROZPOZNAT DOBRÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

Během nákupu však často existuje váhání, protože na výběr je k dispozici velké množství tvarů, a to může vyvolat zmatek. Zde je několik tipů, jak vybrat zubní kartáček:

Zubní kartáček je nástroj, který se denně používá k odstraňování nečistot (plaku a zubního kamene) z úst.

Přestože první věc, která nás na kartáčku upoutá je barva a výrobci to dobře vědí a využívají toho, mnohem důležitější je soustředit se na hlavu kartáčku a její velikost, na štětiny a jejich tvrdost, kvalitní upevnění k hlavě, hustotu, tvrdost a řez na konci štětin.

Kartáček by měl být také příjemný do ruky, to ovlivní délka rukojeti a použitý materiálů. Rukojeť by měla být hladká, ne moc tvrdá a bez ostrých hran. Neměla by mít zbytečné ozdoby a aplikace, které nemají žádný význam. Materiál použitý na zubní kartáček by měl jít co nejlépe a nejrychleji opláchnout pod tekoucí vodou, takže hladký povrch je v tomto případě výhodou. Stejně tak je důležité, aby rukojeť dobře seděla v ruce i případě, že je mokrá a kartáček nám neklouzal z ruky. Ergonomická rukojeť zajišťuje dobrý úchop a usnadňuje pohyby.

zka

VÝBĚR KARTÁČKU PODLE HLAVY

Velikost dutiny ústní je individuální, ovlivněná genetikou a také věkem. Hlava kartáčku by neměla být moc velká, aby umožnila při čištění pohyb až do nejvzdálenějších částí úst za poslední zuby. Dětem musíte volit velikost hlavy kartáčku velice pečlivě.

zka1

TVRDOST ŠTĚTIN

Většina lidí sáhne po střední tvrdosti štětin a je to dobrá volba. Pokud zvolíte kartáček s tvrdými štětinami v domnění, že vydrží déle, může se vám stát, že si poškodíte dásně anebo dokonce zuby. Volte tedy raději mezi středním a měkkým kartáčkem. Ten měkký používejte, pokud máte z tvrdších štětin špatný pocit v ústech, nebo dokonce krvácíte. Děti by rovněž měly mít spíše měkké štětiny.

Dobrý zubní kartáček nezaručí kvalitní vyčištění. Pokud si nejste jistí, zda si zuby čistíte správně, nestyďte se zeptat vašeho dentisty. Nezapomeňte si kartáček každé 3 měsíce měnit a občas si dopřát dentální čištění od profesionála.